Podręcznik dla ekspertów Wyniki Bosch Avenar Fap 425

Podręcznik dla ekspertów Wyniki Bosch Avenar Fap 425 to specjalistyczne narzędzie dla profesjonalistów, przeznaczone do diagnozowania i naprawiania uszkodzonych wtryskiwaczy Bosch. Umożliwia użytkownikom wykrywanie i naprawianie problemów mechanicznych, elektrycznych i programowych, które mogą wystąpić w wtryskiwaczach. Podręcznik zawiera szczegółowe informacje na temat funkcji wtryskiwaczy, w tym konfiguracji, wykrywania błędów i naprawiania. Dokumentacja zawiera także krok po kroku instrukcje dotyczące napraw wtryskiwaczy, w tym informacje dotyczące wymiany części, wybierania odpowiednich narzędzi i konfigurowania wtryskiwaczy po naprawie.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik dla ekspertów Wyniki Bosch Avenar Fap 425

PODWÓJNA OPTYCZNA CZUJKA POŻAROWA Z PRZEŁĄCZNIKAMI FAP-425-DO-R

FAP-425-DO-R jest adresowalną, analogową czujką przeciwpożarową Dual Ray z podwójnym detektorem optycznym z ręcznym i automatycznym ustawianiem adresów. Należy do serii AVENAR detector 4000, którą cechuje skuteczność i szybkość wykrywania pożaru dzięki technologii inteligentnego przetwarzania sygnałów ISP.


WŁAŚCIWOŚCI FAP-425-DO-R

Detekcja pożaru

Podwójny detektor optyczny FAP-425-DO-R działa na zasadzie pomiaru rozproszenia światła. Do komory pomiarowej wysyłane jest przez diodę LED światło, które zostaje absorbowane przez układ optyczny. Wmomencie pojawienia się pożaru, dym który się unosi dostaje się do komory i powoduje jego rozproszenie, a ilość światła w efekcie trafiająca do fotodiody jest przekształcana na odpowiedni sygnał elektryczny.

Sygnalizacja alarmu

Detektory pożarowe BOSCH cechuje czerwona migająca dioda LED, która jest widoczna w całym zakresie 360° i wskazuje wyzwolenie alarmu. Ponadto istnieje możliwość podłączenia czujki do wyniesionego wskaźnika zadziałania.

Technologia detekcji i przetwarzanie sygnału

Detektory AVENAR 4000 można konfigurować ręcznie lub przy użyciu timera za pośrednictwem sieci LSN. Wszystkie sygnały są stale analizowane przez wewnętrzne układy elektroniczne ISP (inteligentne przetwarzanie sygnałów – ang. Intelligent Signal Processing) i łączone przez wbudowany mikroprocesor. Po wzajemnym skojarzeniu detektorów możliwe jest zachowanie odporności na fałszywe alarmy pomimo oddziaływania na czujkę światła, dymu, pary lub kurzu.

Automatyczne wyzwolenie alarmu następuje tylko wtedy, gdy kombinacja sygnałów odpowiada charakterystyce zaprogramowanej w danym układzie zastosowań. Pozwala to na niwelowanie fałszywych alarmów. Ponadto, celem uzyskania jeszcze większej niezawodności każdego z detektorów, analizowany jest również czas sygnałów pożaru oraz sygnałów usterek.

Czujka w sieci LSN improved

Detektory pożarowe BOSCH AVENAR 4000 wykazują wszystkie cechy technologii LSN improved, wśród których wyróżniamy:

 • elastyczne struktury sieciowe, w tym T-tapping bez użycia dodatkowych elementów (uwaga! T-tapping nie jest możliwy dla czujek bez przełączników obrotowych umożliwiających adresowanie ręczne),
 • do 254 elementów sieci LSN improved w każdej pętli lub odgałęzieniu,
 • automatyczne lub ręczne adresowanie czujek, z automatycznym wykrywaniem lub bez niego,
 • zasilanie dołączonych elementów przez szynę LSN,
 • możliwość stosowania nieekranowanych kabli sygnalizacji pożarowej, maksymalna długość kabla 3000 m (przy LSN 1500 A)
 • zgodność wsteczna z już istniejącymi systemami sieci LSN i centralami sygnalizacji pożaru,
 • monitorowanie zakłóceń elektromagnetycznych w środowisku metodą szybkiej analizy RCA (wartości EMC są wyświetlane na centrali).

Ponadto z wykorzystaniem oprogramowania centrali można zmienić charakterystykę wykrywania, w zależności od monitorowanego pomieszczenia. Każda skonfigurowana czujka może dostarczać dane takie jak:

 • Numer seryjny
 • Poziom zabrudzenia elementów optycznych
 • Czas pracy
 • Bieżące wartości analogowe
  – Wartości systemu optycznego: bieżąca zmierzona wartość detektora rozproszenia światła, zakres pomiaru jest liniowy i wskazuje stopień zabrudzenia, od lekkiego do dużego.
  – Zabrudzenie: wartość pokazuje wzrost bieżącej wartości zabrudzenia w stosunku do sytuacji wyjściowej.
  – Wartość CO: bieżąca zmierzona wartość (maks. 550).
 • AVENAR detector 4000 posiada funkcję automonitorowania, w efekcie czego centrala sygnalizacji pożaru może wyświetlać następujące błędy:

 • Informacje o awarii w przypadku awarii układu elektronicznego czujki
 • Poziom zabrudzenia podczas pracy (tryb ciągły)
 • Informacje o usterce w przypadku wykrycia znacznego zabrudzenia (zamiast wyzwolenia fałszywego alarmu)
 • W sytuacji przerwania żyły kabla lub zwarcia wbudowane izolatory zwarć gwarantują bezpieczeństwo działania pętli LSN. Po wystąpieniu alarmu do centrali sygnalizacji pożaru przesyłane są dane identyfikacyjne poszczególnych czujek.

  ZASTOSOWANIE

  Czujnik pożarowy FAP-425-DO-R jest urządzeniem zaprojektowanym z myślą o systemach sygnalizacji pożarowej bazujących na centralach SSP FPA-5000 i FPA-1200 BOSCH.

  Dzięki możliwości malowania pokrywy i podstawy produkt może być dopasowany do kolorystyki otoczenia.

  SPECYFIKACJA TECHNICZNA

   Napięcie pracy 15 VDC do 33 VDC
   Pobór prądu <0, 55 mA Wyjście alarmowe Słowo danych przesyłane po linii dwużyłowej Wyjście wskaźnika Otwarty kolektor dołączający 0 V poprzez rezystancję 1, 5 kΩ, obciążalność maks. 15 mA Wymiary Bez podstawy Ø 9, 95 x 5, 2 cm
   Z podstawą Ø 12 x 6, 35 cm
   Obudowa Materiał: Tworzywo sztuczne, ABS (Novodur)
   Kolor: Biały, podobny do RAL 9010, wykończenie matowe
   Ciężar (bez opakowania/z opakowaniem) Ok. 80 g / ok. 120 g Temperatura pracy -20°C do +65°C Temperatura przechowywania -25°C do +80°C Wilgotność względna 95% (bez kondensacji) Dopuszczalna prędkość ruchu powietrza 20 m/s Stopień ochrony zgodnie z normą EN 60529  IP 40, IP 43 podstawa czujki z uszczelnieniem do wilgotnych pomieszczeń Czułość reakcji Zgodnie z normą EN54-7 (programowalna) Sygnalizacja optyczna Dioda LED, czerwona Kod barwny 2 szare pętle Obszar detekcji Maks. 120 m2 Maksymalna wysokość montażu Maks. 16 m

  ZOBACZ TAKŻE

  [Materiały techniczne, programy, instrukcje BOSCH]

  [Cennik BOSCH]

  Potrzebujesz szkolenia z systemów zabezpieczeń?

  Sprawdź ofertę szkoleń Janex International i zapisz się już teraz!

  Nie wiesz jak skonfigurować system SSP?

  Nasi eksperci służą pomocą! [Dział Techniczny - kontakt]

  POLECANE ARTYKUŁY

   Wielki comeback czujki dualnej

  B&G Series … czyli nowe serie central alarmowych Bosch

  Aviotec – Wykryj pożar zanim się rozprzestrzeni

  Zamknij Modal

  [{"images":[{"format":"300Wx300H", "url":"https://resources-boschsecurity-cdn. azureedge. net/public/images/large/ProductPhoto_Web_all_1256596363. jpg", "srcsetWidth":300, "isVideo":false}], "thumbnails":[{"format":"96Wx96H", "url":"https://resources-boschsecurity-cdn. net/public/images/small/ProductPhoto_Web_all_1256596363. jpg", "srcsetWidth":96, "isVideo":false}], "zooms":[{"format":"515Wx515H", "url":"https://resources-boschsecurity-cdn. net/public/images/xlarge/ProductPhoto_Web_all_1256596363. jpg", "srcsetWidth":515, "isVideo":false}]}, {"images":[{"format":"300Wx300H", "url":"https://resources-boschsecurity-cdn. net/public/images/ProductPhoto_Web_all_34920584459. svg", "srcsetWidth":300, "isVideo":false}], "thumbnails":[{"format":"96Wx96H", "url":"https://resources-boschsecurity-cdn. svg", "srcsetWidth":96, "isVideo":false}], "zooms":[{"format":"515Wx515H", "url":"https://resources-boschsecurity-cdn. svg", "srcsetWidth":515, "isVideo":false}]}][]Czujka termiczna

  • Wysoka niezawodność i dokładność dzięki technologii inteligentnego przetwarzania sygnałów (ISP)
  • Monitorowanie zakłóceń elektromagnetycznych w środowisku metodą analizy RCA (ang. Root Cause Analysis)
  • Adresowanie automatyczne i ręczne

  Ikona strzałki w dół cienkie

  • 0w magazynie
  • Ekspresowa wysyłka jest dostępna dla produktów w koszyku. (pozostały czas:)

  Oczekiwana dostawa:28/11/2017

  Dimensions (Ø x H) (cm)9. 95 x 5. 20 cm
  Klasa sprzętu (IEC 62368-1)IIIKolorBiałyMasa (g)75 gMateriałPlastikNapięcie robocze (VDC)15 – 33 VDCNapięcie znamionowe (VDC)28 VDCPobór prądu (mA)0. 55 mAPobór prądu – LSN (mA)Prąd znamionowy (mA)Temperatura pracy (°C)-20 – 50 °CTemperatura przechowywania (°C)-25 – 80 °CTyp montażuDo montażu sufitowegoWilgotność względna przechowywania (%)15 – 95%Wilgotność względna robocza, bez skraplania (%)Zasada detekcjiTermiczny

  Części zawarte w tych produktach

  LiczbaKomponent
  1Czujka termiczna (różnicowo-nadmiarowa) z przełącznikami obrotowymi (z czerwoną osłoną ochronną)

  OPTYCZNO-TERMICZNA CZUJKA POŻAROWA DUAL RAY FAP-425-DOT-R

  FAP-425-DOT-R jest adresowalną, analogową czujką przeciwpożarową Dual Ray z podwójnym detektorem optycznym i termicznym, z ręcznym i automatycznym ustawianiem adresów. Należy do serii AVENAR detector 4000, którą cechuje skuteczność i szybkość wykrywania pożaru dzięki technologii inteligentnego przetwarzania sygnałów ISP.


  WŁAŚCIWOŚCI FAP-425-DOT-R

  Podwójna detekcja optyczna

  Podwójny detektor optyczny FAP-425-DOT-R działa na zasadzie pomiaru rozproszenia światła. Do komory pomiarowej wysyłane jest przez diodę LED światło, które zostaje absorbowane przez układ optyczny. W momencie pojawienia się pożaru, dym który się unosi dostaje się do komory i powoduje jego rozproszenie, a ilość światła w efekcie trafiająca do fotodiody jest przekształcana na odpowiedni sygnał elektryczny.

  Detekcja termiczna

  Dodatkowo wykorzystywana jest również detekcja termiczna polegająca na pomiarze przez konwerter analogowo-cyfrowy napięcia z termistora, które jest zależne od temperatury.

  Sygnalizacja alarmu

  Detektory pożarowe BOSCH cechuje czerwona migająca dioda LED, która jest widoczna w całym zakresie 360° i wskazuje wyzwolenie alarmu. Ponadto istnieje możliwość podłączenia czujki do wyniesionego wskaźnika zadziałania.

  Technologia detekcji i przetwarzanie sygnału

  Detektory AVENAR 4000 można konfigurować ręcznie lub przy użyciu timera za pośrednictwem sieci LSN. Wszystkie sygnały są stale analizowane przez wewnętrzne układy elektroniczne ISP (inteligentne przetwarzanie sygnałów – ang. Intelligent Signal Processing) i łączone przez wbudowany mikroprocesor. Po wzajemnym skojarzeniu detektorów możliwe jest zachowanie odporności na fałszywe alarmy pomimo oddziaływania na czujkę światła, dymu, pary lub kurzu.

  Automatyczne wyzwolenie alarmu następuje tylko wtedy, gdy kombinacja sygnałów odpowiada charakterystyce zaprogramowanej w danym układzie zastosowań. Pozwala to na niwelowanie fałszywych alarmów. Ponadto, celem uzyskania jeszcze większej niezawodności każdego z detektorów, analizowany jest również czas sygnałów pożaru oraz sygnałów usterek.

  Czujka w sieci LSN improved

  Detektory pożarowe BOSCH AVENAR 4000 wykazują wszystkie cechy technologii LSN improved, wśród których wyróżniamy:

  • elastyczne struktury sieciowe, w tym T-tapping bez użycia dodatkowych elementów (uwaga! T-tapping nie jest możliwy dla czujek bez przełączników obrotowych umożliwiających adresowanie ręczne),
  • do 254 elementów sieci LSN improved w każdej pętli lub odgałęzieniu,
  • automatyczne lub ręczne adresowanie czujek, z automatycznym wykrywaniem lub bez niego,
  • zasilanie dołączonych elementów przez szynę LSN,
  • możliwość stosowania nieekranowanych kabli sygnalizacji pożarowej, maksymalna długość kabla 3000 m (przy LSN 1500 A)
  • zgodność wsteczna z już istniejącymi systemami sieci LSN i centralami sygnalizacji pożaru,
  • monitorowanie zakłóceń elektromagnetycznych w środowisku metodą szybkiej analizy RCA (wartości EMC są wyświetlane na centrali).

  Ponadto z wykorzystaniem oprogramowania centrali można zmienić charakterystykę wykrywania, w zależności od monitorowanego pomieszczenia. Każda skonfigurowana czujka może dostarczać dane takie jak:

 • Numer seryjny
 • Poziom zabrudzenia elementów optycznych
 • Czas pracy
 • Bieżące wartości analogowe
  – Wartości systemu optycznego: bieżąca zmierzona wartość detektora rozproszenia światła, zakres pomiaru jest liniowy i wskazuje stopień zabrudzenia, od lekkiego do dużego.
  – Zabrudzenie: wartość pokazuje wzrost bieżącej wartości zabrudzenia w stosunku do sytuacji wyjściowej.
  – Wartość CO: bieżąca zmierzona wartość (maks. 550).
 • AVENAR detector 4000 posiada funkcję automonitorowania, w efekcie czego centrala sygnalizacji pożaru może wyświetlać następujące błędy:

 • Informacje o awarii w przypadku awarii układu elektronicznego czujki
 • Poziom zabrudzenia podczas pracy (tryb ciągły)
 • Informacje o usterce w przypadku wykrycia znacznego zabrudzenia (zamiast wyzwolenia fałszywego alarmu)
 • W sytuacji przerwania żyły kabla lub zwarcia wbudowane izolatory zwarć gwarantują bezpieczeństwo działania pętli LSN. Po wystąpieniu alarmu do centrali sygnalizacji pożaru przesyłane są dane identyfikacyjne poszczególnych czujek.

  ZASTOSOWANIE

  Czujnik pożarowy FAP-425-DOT-R jest urządzeniem zaprojektowanym z myślą o systemach sygnalizacji pożarowej bazujących na centralach SSP FPA-5000 i FPA-1200 BOSCH.

  Dzięki możliwości malowania pokrywy i podstawy produkt może być dopasowany do kolorystyki otoczenia.

  SPECYFIKACJA TECHNICZNA

   Napięcie pracy 15 VDC do 33 VDC
   Pobór prądu <0, 55 mA Wyjście alarmowe Słowo danych przesyłane po linii dwużyłowej Wyjście wskaźnika Otwarty kolektor dołączający 0 V poprzez rezystancję 1, 5 kΩ, obciążalność maks. 15 mA Wymiary Bez podstawy Ø 9, 95 x 5, 2 cm
   Z podstawą Ø 12 x 6, 35 cm
   Obudowa Materiał: Tworzywo sztuczne, ABS (Novodur)
   Kolor: Biały, podobny do RAL 9010, wykończenie matowe
   Ciężar (bez opakowania/z opakowaniem) Ok. 80 g / ok. 120 g Temperatura pracy -20°C do +50°C Temperatura przechowywania -25°C do +80°C Wilgotność względna 95% (bez kondensacji) Dopuszczalna prędkość ruchu powietrza 20 m/s Stopień ochrony zgodnie z normą EN 60529  IP 40, IP 43 podstawa czujki z uszczelnieniem do wilgotnych pomieszczeń Czułość reakcji Część optyczna: Zgodnie z normą EN54-7 (programowalna)
   Część termiczna nadmiarowa: >54°C / >69°C
   Część termiczna różnicowa: A2S / A2R / BS / BR, zgodnie z EN 54‑5 (programowalna)
   Sygnalizacja optyczna Dioda LED, czerwona Kod barwny 2 czarne pętle Obszar detekcji Maks. 120 m2 Maksymalna wysokość montażu Maks. 16 m

  ZOBACZ TAKŻE

  [Materiały techniczne, programy, instrukcje BOSCH]

  [Cennik BOSCH]

  Potrzebujesz szkolenia z systemów zabezpieczeń?

  Sprawdź ofertę szkoleń Janex International i zapisz się już teraz!

  Nie wiesz jak skonfigurować system SSP?

  Nasi eksperci służą pomocą! [Dział Techniczny - kontakt]

  POLECANE ARTYKUŁY

   Wielki comeback czujki dualnej

  B&G Series … czyli nowe serie central alarmowych Bosch

  Aviotec – Wykryj pożar zanim się rozprzestrzeni

  Podręcznik dla ekspertów Wyniki Bosch Avenar Fap 425

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik dla ekspertów Wyniki Bosch Avenar Fap 425

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik dla ekspertów Wyniki Bosch Avenar Fap 425