Procedura badania instalacji Brother Fa V71a jest szczegółową procedurą kontroli, która należy wykonać, aby sprawdzić, czy instalacja jest poprawna. Przed rozpoczęciem procedury należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi konfiguracji i bezpieczeństwa. Następnie należy sprawdzić wszystkie komponenty, aby upewnić się, że są one odpowiednio podłączone. Następnie należy sprawdzić, czy urządzenie jest w stanie poprawnie działać i wykonać wszystkie testy wymagane dla tego urządzenia. Na koniec należy zapisać wszystkie wyniki i dokonać stosownych zmian, jeśli są one wymagane.
Ostatnia aktualizacja: Procedury badania instalacji Brother Fa V71a
Brother iPrint&Scan to darmowe oprogramowanie do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych firmy Brother, przeznaczone na komputery z systemem operacyjnym Windows. Umożliwia szybkie, łatwe drukowanie oraz skanowanie dokumentów i zdjęć z poziomu laptopa lub PC. Brother iPrint Scan to sposób na wygodną obsługę większości urządzeń firmy Brother.
Drukuj, skanuj, udostępniaj zdjęcia i dokumenty za pomocą darmowej aplikacji Brother iPrint&Scan
Brother iPrint&Scan - Sprawne drukowanie i skanowanie dokumentów oraz zdjęć
iPrint&Scan to aplikacja opracowana przez Brother International Corporation. Powstała z myślą o użytkownikach, którzy cenią rozwiązania umożliwiające szybką, bezproblemową pracę. Brother iPrint&Scan obsługuje zarówno urządzenia bezprzewodowe, jak i drukarki oraz skanery połączone z komputerem za pomocą kabla. Instalacja programu przebiega bardzo szybko, a jego konfiguracja zajmuje dosłownie chwilę. Aby móc korzystać z możliwości aplikacji Brother iPrint&Scan, należy połączyć ją z odpowiednim urządzeniem w naszym domu lub biurze. Zrobimy to, klikając na Wybierz urządzenie w lewej, dolnej części okna głównego programu.
Dodatkową zaletą programu Brother iPrint&Scan jest możliwość połączenia go z usługami takimi jak Dropbox, Dysk Google i OneDrive. Dzięki temu zeskanowane pliki możemy przesłać bezpośrednio do chmury, aby mieć do nich dostęp z każdego miejsca lub móc udostępnić je znajomym lub współpracownikom. Tę funkcję aplikacji Brother iPrint&Scan docenią zapewne nie tylko osoby pracujące w biurze, lecz także studenci, bowiem dzielenie się notatkami, dokumentami i zdjęciami stanie się niezwykle łatwe.
Brother iPrint&Scan - Darmowy program do drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych firmy Brother
Brother iPrint&Scan ma bardzo przejrzysty, czytelny interfejs, który dodatkowo jest w języku polskim, co zapewne ucieszy wielu użytkowników. Gdy program nawiąże już połączenie z naszym urządzeniem, wystarczy, że wybierzemy jedną z opcji - Drukuj lub Skan - aby wykonać daną czynność. Brother iPrint&Scan umożliwia drukowanie między innymi dokumentów, plików PDF i JPG oraz wybranie rozmiaru papieru oraz dostosowanie pozostałych ustawień drukowania, zanim wybrany plik zostanie przeniesiony na papier.
Jeżeli chodzi o skanowanie z wykorzystaniem programu Brother iPrint&Scan, aplikacja umożliwia użytkownikowi dobór rozmiaru papieru, zmianę ustawień kolorów, rozdzielczości dokumentu oraz skorzystanie z opcji skanowania dwustronnego. Warto również wspomnieć, że Brother iPrint&Scan oferuje zawansowane funkcje przetwarzania obrazu, w tym wykrywanie nierówności i automatyczne prostowanie, usuwanie kolorów oraz OCR, czyli optyczne rozpoznawanie znaków i całych tekstów.
Brother iPrint&Scan to program skierowany do osób korzystających z urządzeń firmy Brother. Za jego pomocą obsługa drukarek i skanerów stanie się niezwykle łatwa i wygodna - niezależnie od tego, czy łączą się z komputerem przewodowo, czy bezprzewodowo. Dodatkowo, Brother iPrint&Scan jest dostępny bezpłatnie.
fot. Anete Lusina | Pexels
Na Ring Publishing publikujemy artykuły związane z digital storytelling i wyjaśniamy, co to jest. Opisujemy również czym są technologie w dziennikarstwie (technology in journalism) oraz jak działa Headless CMS. Dodatkowo pojawiają się też treść z efficient publishing platform.
tagi: drukowanie, Program do drukowania zdjęć, program do skanowania do PDF, skanowanie do PDF
Wstęp
Pomiary wielkości fizycznych w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych prowadzi się na różnych etapach ich funkcjonowania, począwszy od montażu i pierwszego uruchamiania instalacji, poprzez jej bieżącą eksploatację i modernizację, wykrywanie wszelkich nieszczelności i usterek. Zakres pomiarów i procedury badań zawiera norma PN-EN 12599 „Wentylacja budynków – Procedury badań i metody pomiarowe dotyczące odbioru wykonanych instalacji wentylacji i klimatyzacji”. Norma podaje metodykę wykonywania pomiarów jak i dopuszczalne odchyłki parametrów od wartości projektowanych oraz wymagane dokładności badań.
Najczęściej wykonywane pomiary powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji to:
– pomiary prędkości przepływu powietrza;
– pomiary strumienia objętości powietrza;
– krotność wymian powietrza w pomieszczeniach;
– pomiary temperatury i wilgotności;
– pomiary różnicy ciśnienia;
– próby szczelności instalacji;
Poniżej postaram się omówić stosowane metody i narzędzia pomiarowe
Pomiar prędkości przepływu powietrza
Projektowanie instalacji wentylacyjnej prowadzi do wyznaczenia minimalnych przekrojów przewodów, otworów czerpnych, rozstawu i ilości nawiewników, przepustnic kanałowych, mocy wentylatora, itp. Wszystkie te elementy mają za zadanie zapewnić określoną przepisami krotność wymiany powietrza w pomieszczeniu. Projekt to jedno, a jego wykonanie i realna praca systemu to zawsze znak zapytania przy uruchamianiu i regulacji systemu. Jednym z podstawowych pomiarów prowadzonych w tym zakresie to pomiar przepływu powietrza w kanałach i nawiewnikach. Wykonuje się go kilkoma metodami, przy pomocy:
– anemometrów skrzydełkowych
– termoanemometrów
– rurek Prandla
– balometrów
Anemometr skrzydełkowy (fot. po lewej dwuręczny, po prawej jednoręczny)- jest bardzo popularnym przyrządem pomiarowym wyposażonym w turbinkę o średnicy od kilkunastu do około 100mm i przetwornikiem z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem. Wykonywany jest jako jednoręczny ze zintegrowanym wyświetlaczem lub dwuręczny (model na zdjęciu). W modelach jednoręcznych turbinka może być zamocowana na stałe, lub umożliwiać obrót o 180, aby ekran ciekłokrystaliczny był zawsze w zasięgu wzroku operatora. Ułatwia to pomiar w różnych konfiguracjach. Pomiar prędkości przepływu może być chwilowy, jak i uśredniony w przedziale czasowym. W najprostszych miernikach tego typu uzyskamy tylko prędkość przepływu powietrza. W bardziej rozbudowanych dodatkowo jego temperaturę, a a nawet objętość przepływu. W tym ostatnim przypadku anemometr posiada możliwość wprowadzenia danych odnośnie powierzchni przekroju kanału czy otworu nawiewnego i uzyskania danych w l/s, m3/s, itp.
Dla ułatwienia pomiaru przepływu i precyzyjnego zebrania danych dostępne są elementy dodatkowe, jak np. dzwony pomiarowe (fot. poniżej. )
Przy użyciu dzwonu pomiarowego anemometrem można z dużą dokładnością zmierzyć przepływ powietrza na niedużych kratkach wentylacyjnych i anemostatach. Przy pomiarach na suficie kolejnym elementem ułatwiającym odczyt może być teleskop. Poniżej na zdjęciu zestaw firmy Wohler FA 410.
Zasady wykonywania pomiarów
Użycie anemometru nie może być dowolne. Aby pomiar był obiektywny anemometr skrzydełkowy powinien być umieszczony za filtrem, kratką, wymiennikiem w odległości równej co najmniej 1. 5-krotnej średnicy wirnika
Termoanemometr
Urządzenie powyższe mierzy wielkość przepływu powietrza na zasadzie pomiaru zdolności chłodzącej elementu oporowego umieszczonego w strumieniu powietrza. Zbudowane jest w postaci sondy o małej średnicy rzędu 1-2mm zamocowanej na ochronnej tulei, połączonej elektrycznie z urządzeniem pomiarowym
Fot. Termoanemometr (TSI Incorporated)
Pomiar odbywa się przez umieszczenie sondy w kanale. Wymaga to wykonania otworu o średnicy rzędu 8-10mm, który po przeprowadzeniu pomiarów i regulacji systemu może być z łatwością zasklepiony. Termoanemometry mają zakres pomiarowy od 0-30m/s i w odróżnieniu do anemometrów wiatraczkowych są bardziej miarodajne w dolnym zakresie pomiarowym. Oprócz prędkości przepływu powietrza mierzą też jego temperaturę.
Fot. Po lewej pomiar termoanemometrem Testo425.
Rurka Prandla
Na rynku znana jest też pod nazwami Rurka Pitota, lub anemometr ciśnieniowy. Pomiar prędkości przepływu powietrza zachodzi tutaj pośrednio, poprzez pomiar ciśnienia dynamicznego w przewodzie, a następnie przetworzeniu tej wartości na wartość prędkości ze wzoru
gdzie:
w- prędkość przepływu powietrza,
ρ – gęstość powietrza
Δpd – wartość ciśnienia dynamicznego [Pa]
po przekształceniu wzoru uzyskujemy wartość prędkości powietrza
Budowa rurki Prandla
Rurka Prandla zbudowana jest z dwóch współosiowych rurek. Wewnętrzna mierzy wartość ciśnienia całkowitego panującego w strumieniu przepływu, dlatego posiada otwór skierowany na strumień powietrza. Zewnętrzna posiada otwory pomiarowe na obwodzie, mierzy ciśnienie statyczne. Różnica tych ciśnień, zmierzona przez manometr różnicowy, daje wartość ciśnienia dynamicznego.
Rys. Po lewej sposób prowadzenia pomiaru. Po prawej anemometr ciśnieniowy TA400.
Pomiar rurką Prandla odbywa sie przez umieszczenie sondy wewnątrz kanału w taki sposób, aby otwór rurki był skierowany na strumień przepływającego powietrza, równolegle do jego strug. Dopuszczalna odchyłka od kierunku równoległego wynosi 10°. Pomiar rurką Prandla możliwia określenie prędkości przepływu jak i objętości przepływu powietrza. W tym drugim przypadku na wyświetlaczu należy wprowadzić wymiary kanału.
Balometr
Pomiar wydajności małych kratek wentylacyjnych i anemostatów możemy z dużą dokładnością przeprowadzać powyższymi metodami. W przypadku użycia tylko anemometru wiatraczkowego bez dzwonu można zwiększać dokładność pomiaru wykonując go w kilku miejscach kratki i uśredniając prędkość przepływu. Przy naprawdę dużych nawiewnikach i anemostatach umieszczonych na suficie, a także pomiarach na anemostatach wirowych, korzystniejszym i dokładniejszym urządzeniem jest balometr.
Balometry służą do precyzyjnego pomiaru natężenia przepływu powietrza w dużych obiektach biurowych, szpitalach, budynkach przemysłowych, komercyjnych, gdzie dokładny pomiar przepływu w wentylacji jest kluczowy. Balometr pozwala zmierzyć wszystkie istotne parametry układu wentylacyjnego takie jak: prędkość przepływu i natężenie przepływu powietrza, ciśnienie absolutne, temperaturę i wilgotność powietrza. Wyposażony jest standardowo w duży rękaw wykonany zwykle z tkaniny, wewnątrz którego znajduje sie prostownica strumienia. W dolnej części natomiast tzw. kratownica pomiarowa.
Fot. Pomiar strumienia powietrza balometrem Testo 420 (fot. Testo)
Rozwiązanie takie poprawia dokładność pomiaru, szczególnie w anemostatach wirowych. Wypływ powietrza z takich jednostek jest skierowany ukośnie, co powoduje przepływ turbulentny przez rękaw pomiarowy. Przy zastosowaniu prostownic jeden duży strumień dzielony jest na szereg mniejszych strumieni, których prędkość łatwiej jest zmierzyć czujnikiem zamocowanym na dole rękawa. pl/upload/image/wentpo13. jpg" alt="wentpo13. jpg"/>
Przy małych wysokościach pomieszczenia pomiar odbywa się bezpośrednio z ręki. Masa rękawa jest znikomo mała. Dla urządzenia Testo 420 wynosi np. tylko 2, 9kg. W pomieszczeniach wysokich stosowany jest teleskop. zakres pomiarowy balometru wynosi od kilkudziesięciu m3/h do kilku tys. m3/h, z dokładnością i rozdzielczością 1m3.
Pomiar szczelności
Szczelność kanałów wentylacyjnych gwarantuje poprawność działania wentylacji i wysoką jakość powietrza. Badania szczelności systemów wentylacyjnych przeprowadza się na podstawie norm:
PN-EN-12237:2005 – w przypadku kanałów i kształtek okrągłych
PN-EN-1507:2007 – dla kanałów prostokątnych
Klasyfikacja odbywa się na podstawie 4 klas szczelności wentylacji:
Pomiar za pomocą urządzenia LINDAB LT600
Zasada pomiaru polega na podłączeniu do badanego odcinka wentylacji dwuchawy, która pompuje powietrze pod określonym przepisami ciśnieniem. Powietrze to zawracane jest do urządzenia drugim przewodem ciśnieniowym o mniejszej średnicy. Mierzony jest ubytek powietrza pomiędzy oboma strumieniami. jeśli instalacja jest całkowicie szczelna, wynosi on 0m3. Jeśli w kanałach wentylacyjnych wystąpią przecieki, pojawia się różnica obu strumieni mierzona przez urządzenie. Czas trwania pomiaru to zwykle 5min. Dla jego wykonania uszczelnia sie obustronnie badany odcinek np. za pomocą balonów.
Fot. Praktyczny pomiar szczelności z wykorzystaniem LINDAB LT600.
Pomiary powinno sie prowadzić na najlepiej jeszcze nie izolowanych przewodach wentylacyjnych. Minimalna powierzchnia kanałów badanego odcinka wynosi 10m2.
Badanie przy użyciu świecy dymnej
Wykrycie ubytku powietrza w przewodach wentylacyjnych urządzeniami ciśnieniowymi pozwala tylko określić jego wielkość, nie pokazuje miejsca wycieku. Przy rozległej instalacji dokładne określenie takich miejsc jest skomplikowane. Zwykle stosujemy do tego celu specjalne świece dymne, np. Smoke Signal
Fot. Świece dymne do badania szczelności kanałów wentylacyjnych.
Świece do badania wentylacji są źródłem nietoksycznego dymu. Potrafią szybko ocenić miejsca nieszczelności kanałów wentylacyjnych, przewodów spalinowych, kominów, itp. Sposób użycia polega na zapaleniu świecy i umieszczeniu jej w kanale. Czas palenia zależy od rodzaju i wielkości świecy i wynosi od kilkudziesieciu sekund do kilku minut. Firma Bjornax produkuje świece w kilku odmianach.
Standardowe świece dymne – do większości zastosowań w branży HVACR, nie wymagających szczególnych właściwości innych świec. Wytwarzają biały, dobrze widoczny w świetle dziennym, dym.
Świece Pure („czystego dymu”) – nie zawierają w składzie chlorku amonu a ich dym – zbudowany z suchych, stałych cząstek – nie pozostawia po użyciu zabrudzeń ani substancji oleistych. Dzięki tym zaletom świece Pure bez obaw mogą być używane w pomieszczeniach „wrażliwych”, jak serwerownie, laboratoria, pomieszczenia czyste itp.
Świece zapachowe – do testowania szczelności bardzo długich systemów wentylacyjnych i rurociągów (gdzie potrzebne byłoby wytworzenie bardzo dużej ilości dymu) oraz wszędzie tam, gdzie wyciek może znajdować się w miejscu trudnym do zobaczenia. W takich przypadkach wygodniej posłużyć się węchem. pl/upload/image/wentpo19. jpg" alt="wentpo19. jpg"/>
Tabela. Charakterystyka wyrobów Bjornax. pl/upload/image/wentpo20. jpg" alt="wentpo20. jpg"/>
Fot. Świece dymne kolorowe.
Jak podłączyć drukarkę przez sieć Wi-Fi®?
Dostępne są następujące metody połączenia Wi-Fi:
Tryb infrastrukturyWireless DirectTryb Ad-hocAby drukować przy użyciu połączenia z siecią bezprzewodową z komputera, należy pobrać i zainstalować sterownik drukarki i edytor P-touch. Tryb infrastrukturyTryb infrastruktury umożliwia podłączenie drukarki do komputera za pośrednictwem bezprzewodowego punktu dostępu/routera. Przed rozpoczęciemNajpierw należy skonfigurować ustawienia Wi-Fi drukarki w celu komunikacji z bezprzewodowym punktem dostępu/routerem. Po skonfigurowaniu drukarki komputery w sieci będą miały dostęp do drukarki.- W przypadku podłączania drukarki do sieci zalecamy kontakt z administratorem systemu przed rozpoczęciem instalacji. Przed kontynuowaniem tej instalacji należy potwierdzić ustawienia sieci Wi-Fi (SSID (nazwa sieci) i hasło (klucz sieciowy)). Aby ponownie skonfigurować ustawienia Wi-Fi lub jeśli stan połączenia Wi-Fi drukarki nie jest wyraźny, zresetuj ustawienia Wi-Fi drukarki.
Aby zresetować ustawienia Wi-Fi, zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami: „jak zresetować ustawienia sieci? „. Aby uzyskać najlepsze rezultaty w codziennym drukowaniu dokumentów, należy używać drukarki możliwie jak najbliżej punktu dostępu bezprzewodowego/routera, z minimalnymi przeszkodami. Duże przedmioty oraz ściany znajdujące się pomiędzy obydwoma urządzeniami oraz zakłócenia wywołane przez inne urządzenia elektroniczne mogą mieć wpływ na szybkość transmisji danych dokumentów.
- Przejdź do sekcji [Pobieranie] i pobierz instalator oprogramowania oraz podręczniki. Kliknij dwukrotnie pobrany plik. exe i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby kontynuować instalację. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby kontynuować instalację. Po zakończeniu instalacji zamknij okno dialogowe.
Pojawią się identyfikatory SSID dostępnych sieci.
Wybierz SSID za pomocą przycisku lub wybierz pozycję [inne…] i wprowadź SSID (od 1 do 32 znaków), a następnie naciśnij przycisk OK lub Enter. Zostanie wyświetlony ekran [hasło].
Wprowadź hasło (od 8 do 63 znaków lub, w przypadku korzystania z WEP, od 5 do 13 znaków), a następnie naciśnij przycisk OK lub Enter. Ekran powróci do ekranu menu [Nastawy] i zacznie migać podczas nawiązywania połączenia.
Po 90 sekundach wskaźnik zmieni się na , ale drukarka będzie nadal próbowała połączyć się z siecią. Po podłączeniu, w zależności od siły sygnału bezprzewodowego, wskaźnik połączenia bezprzewodowego pokazuje następujące symbole:
Po uruchomieniu kreatora konfiguracji dla trybu infrastruktury lub wybraniu ustawień sieciowych dla trybu bezpośredniego po wyłączeniu funkcji bezprzewodowej drukarki zostanie wyświetlony komunikat [Włączanie łączności radiowej Wi-Fi], a funkcja łączności bezprzewodowej włączy się automatycznie (Lub po naciśnięciu przycisku OK). Nie jest już konieczne ręczne włączanie trybu infrastruktury ani trybu bezpośredniego. [Metoda 2] Podłączanie drukarki do sieci bezprzewodowej wskaż/router za pomocą komputeraNajpierw zapisz SSID (nazwę sieci) i hasło (klucz sieciowy) punktu dostępu bezprzewodowego/routera. Podłącz drukarkę i komputer za pomocą kabla USB. Naciśnij i przytrzymaj przez jedną sekundę przycisk (Wi-Fi) na drukarce, aby włączyć funkcję Wi-Fi. Wskaźnik (Wi-Fi) zacznie migać na zielono co trzy sekundy. Skonfiguruj ustawienia trybu infrastruktury drukarki za pomocą komputera.<dla systemu Windows>
Uruchom narzędzie Printer Setting Tool na komputerze, a następnie kliknij pozycję [Ustawienia komunikacji]. Wybierz pozycję [Infrastruktura lub Ad-hoc] lub [Infrastruktura i bezprzewodowe bezpośrednie] dla opcji [wybrany interfejs] w menu [Ustawienia komunikacji] na karcie [Ogólne], I wybierz pozycję [Infrastruktura] dla opcji [Tryb komunikacji] w menu [Ustawienia sieci bezprzewodowej] na karcie [bezprzewodowa sieć LAN].
Szczegółowe informacje można znaleźć w sekcji często zadawane pytania: "Korzystanie z narzędzia Printer Setting Tool (Ustawienia drukarki) (w systemie Windows)".
<dla komputerów Mac (tylko D800W, E800W)>Uruchom Kreatora konfiguracji urządzeń bezprzewodowych, który znajduje się w pakiecie oprogramowania, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Jeśli pakiet sterowników oprogramowania nie został pobrany, odwiedź stronę [ Pobieranie] danego modelu, aby pobrać pakiet. Kliknij dwukrotnie pobrany plik. Kreator konfiguracji urządzeń bezprzewodowych znajduje się w folderze [Utilities]. Wprowadź zapisany kod SSID lub kliknij przycisk [Szukaj] i wybierz kod SSID z wyświetlonej listy. Wprowadź hasło w polu [hasło].Wymagane informacje zależą od metody uwierzytelniania i trybu szyfrowania; wprowadź tylko informacje dotyczące środowiska sieciowego. Aby wysłać ustawienia do drukarki, kliknij przycisk [Zastosuj]. Po nawiązaniu połączenia między drukarką, a bezprzewodowym punktem dostępowym/routerem wskaźnik (Wi-Fi) zaświeci się na zielono. Komputery w tej samej sieci co drukarka będą miały dostęp do drukarki.
Aby zmienić inne ustawienia sieciowe, użyj narzędzia do konfiguracji drukarki.
Szczegółowe informacje można znaleźć w sekcji często zadawane pytania: "Korzystanie z narzędzia do ustawiania drukarki ".
Najpierw upewnij się, że punkt dostępu bezprzewodowego/router ma symbol WPS.
Wybierz pozycję [Nastawy] na ekranie głównym za pomocą przycisku Wybierz pozycję [WLAN] za pomocą przycisku Wybierz pozycję [Tryb infrastruktury] za pomocą przycisku lub Wybierz pozycję [Nastawy sieci] za pomocą przycisku lub Umieść drukarkę w zasięgu bezprzewodowego punktu dostępu/routera. Zasięg może się zmieniać w zależności od otoczenia. Zapoznaj się z instrukcjami dostarczonymi z bezprzewodowym punktem dostępu/routerem. Wybierz pozycję [przycisk]za pomocą przycisku , a następnie naciśnij przycisk OK lub Enter . Naciśnij przycisk OK lub Enter , aby przejść do komunikatu, który pojawi się przed [Uruchom WPS w bezprzewodowym punkcie dostępu].
Zostanie wyświetlony komunikat [Uruchom WPS w bezprzewodowym punkcie dostępowym]. Naciśnij przycisk WPS na bezprzewodowym punkcie dostępu/routerze, a następnie naciśnij przycisk OK lub Enter na drukarce. Aby powrócić do poprzedniego kroku, naciśnij klawisz EscNa chwilę zostanie wyświetlony komunikat [Podłączanie…], a następnie pojawi się komunikat [Połączono! ]. Naciśnij przycisk OK lub Enter.
Na ekranie zostanie ponownie wyświetlony ekran menu [Ustawienia].
W zależności od siły sygnału sieci bezprzewodowej wskaźnik połączenia bezprzewodowego może wyświetlać jeden z następujących symboli:
Po uruchomieniu kreatora konfiguracji dla trybu infrastruktury lub wybraniu ustawień sieciowych dla trybu bezpośredniego po wyłączeniu funkcji bezprzewodowej drukarki zostanie wyświetlony komunikat [Włączanie łączności radiowej Wi-Fi], a funkcja łączności bezprzewodowej włączy się automatycznie (Lub po naciśnięciu przycisku OK ). Drukarka spróbuje połączyć się za pomocą WPS przez dwie minuty. Jeśli przycisk (Wi-Fi) zostanie naciśnięty i przytrzymany w tym czasie, drukarka będzie kontynuować próbę nawiązania połączenia przez dodatkowe dwie minuty. Jeśli drukarka nie może połączyć się z siecią, zostanie wyświetlony komunikat informujący, że połączenie nie powiodło się. [Metoda 4] Konfiguracja poprzez wprowadzenie kodu PINWybierz pozycję [Nastawy] na ekranie głównym za pomocą przycisku Wybierz pozycję [WLAN] za pomocą przycisku Wybierz pozycję [Tryb infrastruktury] za pomocą przycisku Wybierz pozycję [Nastawy sieci] za pomocą przycisku Wybierz pozycję [Kod PIN] za pomocą przycisku Jeśli pojawią się jakieś komunikaty, naciśnij przycisk OK lub Enter dla każdego komunikatu. Wprowadź kod PIN wyświetlony na ekranie do bezprzewodowego punktu dostępu/routera, a następnie naciśnij przycisk OK lub Enter.
Na chwilę zostanie wyświetlony komunikat [Podłączanie…], a następnie pojawi się komunkat [Połączono! ]. Naciśnij przycisk OK lub Enter.
Na ekranie zostanie ponownie wyświetlony ekran menu [Nastawy]. W zależności od siły sygnału sieci bezprzewodowej wskaźnik połączenia bezprzewodowego może wyświetlać jeden z następujących symboli:
Po uruchomieniu kreatora konfiguracji dla trybu infrastruktury lub wybraniu ustawień sieciowych dla trybu bezpośredniego po wyłączeniu funkcji bezprzewodowej drukarki zostanie wyświetlony komunikat [Włączanie łączności radiowej Wi-Fi], a funkcja łączności bezprzewodowej włączy się automatycznie (Lub po naciśnięciu przycisku OK ).
Wireless DirectFunkcja Wireless Direct umożliwia bezpośrednie podłączenie drukarki do komputera lub urządzenia przenośnego bez punktu dostępu/routera Wi-Fi; drukarka służy jako punkt dostępu Wi-Fi. [Metoda 1] Podłączanie za pomocą klawiatury drukarkiWybierz pozycję [Nastawy] na ekranie głównym za pomocą przycisku, lub , lub Wybierz pozycję [Tryb bezpośredni] za pomocą przycisku, a następnie naciśnij przycisk OK lub Enter.Drukarka wyświetli symbol. Wybierz pozycję [Nastawy sieci] za pomocą przycisku Na ekranie pojawi się bieżący SSID. W razie potrzeby wprowadź nowy kod SSID, a następnie naciśnij przycisk OK lub Enter . Bieżące hasło zostanie wyświetlone na ekranie. W razie potrzeby wprowadź nowe hasło, a następnie naciśnij przycisk OK lub Enter . Zostanie wyświetlony ekran potwierdzenia wprowadzonego kodu SSID i hasła. Naciśnij dowolny przycisk, aby kontynuować. Na ekranie ustawień Wi-Fi komputera lub urządzenia przenośnego wybierz numer SSID drukarki i wprowadź hasło. Konfiguracja sieci bezprzewodowej Direct została zakończona. [Metoda 2] Łączenie za pomocą narzędzia do ustawiania drukarkiPotwierdź ustawienia funkcji Wireless Direct.Użytkownicy systemu Windows:
Podłącz drukarkę i komputer za pomocą kabla USB. Uruchom narzędzie Printer Setting Tool na komputerze i kliknij pozycję [Ustawienia komunikacji]. Upewnij się, że dla opcji [ wybrany interfejs] w menu [ Ustawienia komunikacji] na karcie [ Ogólne] wybrano ustawienie [Infrastruktura i bezpośrednie połączenie bezprzewodowe] lub [bezpośrednie połączenie bezprzewodowe].
Więcej informacji można znaleźć w sekcji często zadawane pytania: „Korzystanie z ustawień komunikacji (dla systemu windows)”. W przypadku komputerów Mac (tylko modele D800W i E800W):
Podłącz drukarkę i komputer za pomocą kabla USB. Uruchom narzędzie Printer Setting Tool na komputerze i sprawdź, czy na karcie [ bezprzewodowa sieć LAN] dla opcji [ Włącz] wybrano ustawienie [WirelessDirect]. Więcej informacji można znaleźć w sekcji często zadawane pytania: „Korzystanie z narzędzia Printer Setting Tool (for Mac)”. Naciśnij i przytrzymaj przez jedną sekundę przycisk (Wi-Fi) na drukarce, aby włączyć funkcję Wi-Fi.
Wskaźnik Ustawienia fabryczne SSID i hasła są następujące:
SSID:E850TKW: PT-E850TKW« LUB »DIRECT-***** _PT-E850TKW”D800W: PT-D800W« LUB »DIRECT-***** _PT-D800W”E800W: PT-E800W« LUB »DIRECT-***** _PT-E800W”gdzie “*****” to ostatnie pięć cyfr numeru seryjnego produktu.
(Etykieta z numerem seryjnym znajduje się na spodzie drukarki).
Hasło (klucz sieciowy): 00000000Podczas korzystania z funkcji Wireless Direct nie można połączyć się z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Aby korzystać z Internetu, połącz się w trybie infrastruktury. Tryb Ad-hocW systemie Windows 8 lub nowszym nie można drukować w trybie Ad-hoc. Tryb ad-hoc umożliwia bezpośrednie podłączenie drukarki do komputera lub urządzenia przenośnego bez użycia punktu dostępu/routera Wi-Fi. Naciśnij i przytrzymaj przez jedną sekundę przycisk (Wi-Fi) na drukarce, aby włączyć funkcję Wi-Fi.
Użyj komputera z systemem Windows lub Mac, aby skonfigurować ustawienia trybu Ad-hoc drukarki.W przypadku systemu Windows:
Podłącz drukarkę i komputer za pomocą kabla USB. Uruchom narzędzie Printer Setting Tool i kliknij przycisk [Ustawienia komunikacji]. Na karcie [ Ogólne] wybierz pozycję [Infrastruktura lub Ad-hoc] dla opcji [wybrany interfejs], a następnie wybierz pozycję [Ad-hoc] dla opcji [Tryb komunikacji] w menu [Ustawienia sieci bezprzewodowej] na karcie [bezprzewodowa sieć LAN].
Zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami: „Korzystanie z ustawień komunikacji (dla systemu Windows)”, aby uzyskać więcej informacji na temat ustawień komunikacji. W przypadku komputerów Mac:
Uruchom Kreatora konfiguracji urządzenia bezprzewodowego, który znajduje się w pełnym pakiecie oprogramowania, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Jeśli nie pobrałeś pełnego pakietu oprogramowania, odwiedź stronę [Pobieranie], aby pobrać pakiet. Za pomocą komputera lub urządzenia przenośnego wybierz numer SSID drukarki i w razie potrzeby wprowadź hasło. Po nawiązaniu połączenia wskaźnik